Máte zájem? Zavoláme vám zpět.

Odesílám...
Došlo k chybě při odesílání.
Zkuste později nebo nás kontaktujte e-mailem.

Elektronické čističky vzduchu a jejich emise znečišťující ovzduší

Jaké účinky na zdraví mohou být spojeny s používáním těchto čističek vzduchu? Lidé tráví v průměru 87 % svého času uvnitř budov. Události, jako je pandemie COVID-19 , zvýšily zájem o lepší kvalitu vnitřního ovzduší. Mnoho lidí používá čističky vzduchu ke zlepšení kvality vzduchu ve svých domovech. Čističky vzduchu využívají k čištění vzduchu různé elektronické technologie. Některé typy technologií čištění vzduchu uvolňují do vzduchu látky, které mohou reagovat s již přítomnými chemikáliemi a částicemi, jako jsou těkavé organické sloučeniny (VOC). VOC se běžně vyskytují v interiéru ve vnitřním vzduchu používáním vonných čisticích produktů a vonných látek, stejně jako jiných spotřebních produktů. Zdravotní rizika při používání různých druhů technologií čištění vzduchu nebyla dostatečně prozkoumána.

Detail

Co už bylo zjištěno?
Vědci z University of California v Davisu (UCD) shromáždili stávající vědecké informace o technologiích elektronického čištění vzduchu.
Tato tzv. „Bílá kniha“ obsahuje souhrn údajů o:

  • šest typů čističek vzduchu a jak fungují;
  • reaktivní sloučeniny a vedlejší produkty emitované nebo vytvářené čističkami vzduchu během používání;
  • možné účinky na zdraví v důsledku expozice emisí nebo chemických vedlejších produktům z čističek vzduchu;
  • zkušební normy a předpisy týkající se čističů vzduchu; a
  • mezery ve znalostech o zdravotních rizicích technologií čištění vzduchu, které vyžadují další výzkum.

Mnoho z vedlejších produktů vytvořených různými technologiemi závisí na počáteční přítomnosti reaktivních sloučenin ve vzduchu, která se v průběhu času v budovách mění. Také počet vznikajících vedlejších produktů může být ve stovkách, což komplikuje proces zjišťování jejich možných zdravotních účinků.
Závěry:
Vědci zjistili, že primárními sloučeninami, které jsou předmětem zájmu, jsou ozón, formaldehyd a ultra-jemné částice. Vystavení kůže a očí ultrafialovému (UV) záření z určitých UV zařízení bylo také zdravotním problémem.
Výzkumný tým doporučuje vyžadovat dodržování přísnější normy pro emise ozónu 5 částí na miliardu (ppb) ve srovnání se současným kalifornským regulačním limitem 50 ppb.
To by poskytlo přímý zdravotní přínos a snížilo by tvorbu sekundárního formaldehydu a ultra-jemných částic, která je způsobena ozónovou chemií.
Doporučují regulovat emise formaldehydu a ultra-jemných částic z čističek vzduchu, pokud další testy ukážou nepřijatelná zdravotní rizika.
Rada CARB vzdělává veřejnost o rizicích čističek vzduchu a je užitečná při budování povědomí a informování lidí při rozhodování o nákupu.
Souhrn informací:
„White Paper: Air Pollutant Emissions and Possible Health Effects Associated with Electronic Air Cleaning Devices“, od autorů Theresa Pistochini a Chris Cappa z University of California, Davis.
Práce na tomto výzkumu byly provedeny v časovém rozmezí září 2022 – srpen 2023.
Kontakt: California Air Resources Board
research@arb.ca.gov
www.arb.ca.gov/research

Galerie