Máte zájem? Zavoláme vám zpět.

Odesílám...
Došlo k chybě při odesílání.
Zkuste později nebo nás kontaktujte e-mailem.

6 mýtů o alergiích na domácí mazlíčky

Odhaduje se, že 10 až 20 procent celosvětové populace – přibližně 1,5 miliardy lidí – trpí alergiemi na domácí mazlíčky. Přesto se uvádí, že vlastnictví domácích mazlíčků po celém světě dramaticky roste.

Detail

Příznaky a symptomy alergie na domácí mazlíčky vyvolané zánětem nosních cest zahrnují:

 • kýchání

 • rýma

 • svědivé, červené nebo slzící oči

 • ucpaný nos

 • svědění nosu, úst nebo hrdla

 • postnasální kapání (nedobrovolné polykání nadměrného množství hlenu)

 • kašel

 • tlak a bolest v obličeji

 • časté probouzení

 • oteklou, modře zbarvenou kůži pod očima

 • časté tření nosu směrem nahoru (u dětí)

 • vyvýšené, červené skvrny na kůži (kopřivka)

 • ekzém

 • svědící pokožka

Níže je 6 nejčastějších mylných představ o alergiích na domácí mazlíčky.
Znáte-li pravdu o těchto mýtech, můžete podniknout kroky k pohodlnému soužití s domácími mazlíčky ve vašem životě.
#1: Pouze chlupy domácích zvířat způsobují alergie
Verdikt: Není pravda.
Samotné chlupy domácích zvířat alergie nezpůsobují – chlupy ale často obsahují sliny, chemikálie z moči, jako je močovina a čpavek, a další proteiny zvířat. Alergické reakce na domácí mazlíčky jsou ve skutečnosti způsobeny těmito složkami zvířecí srsti, jako jsou mikroskopické kožní šupinky, sliny a moč.
Hyperresponzivní imunitní systém alergiků napadá tyto jinak neškodné látky nadprodukcí imunitních buněk nazývaných imunoglobuliny (IgE). Tyto buňky stimulují zánětlivé reakce, aby pomohly zbavit tělo alergenu. To je to, co spouští takové frustrující příznaky, jako je kýchání, svědění a tak dále.
Zvířata s větší srstí mají větší pravděpodobnost, že v sobě nesou jiné alergeny, jako jsou srst domácích mazlíčků a prach, a to kvůli většímu povrchu chlupů, na kterých mohou tyto alergeny ulpívat.
Pokud máte domácího mazlíčka, zacházejte s chlupy zvířat opatrně a čistěte domácí prach opatrně, protože může obsahovat zvířecí srst, která může vyvolat alergické reakce.
Zvažte nošení roušky, když čistíte místa navštěvovaná vašimi mazlíčky, abyste zabránili vnikání srsti do vašich dýchacích cest a spouštění příznaků alergie.
#2: Nepřetržité vystavení zvířatům vás vůči nim znecitliví
Verdikt: Nejen, že to není pravda, ale v některých případech je tomu naopak.
Pokud máte potvrzenou alergii na zvířata, ať už jste dítě nebo dospělý, obvykle se to nezlepší zvýšenou expozicí. Ve skutečnosti se to může zhoršit. Studie však potvrdily, že expozice koček, psů a dalších zvířat v raném dětství může snížit riziko rozvoje alergických reakcí později v životě.
Studie z roku 2020 v pediatrické alergii a imunologii na 3 781 finských dětech zjistila, že expozice psům nebo kočkám v raném věku snižuje riziko rozvoje astmatu nebo kožních reakcí na alergeny ve věku pěti let.
Stojí však za zmínku, že dřívější studie z roku 2015 ve stejném časopise naznačila, že děti ve věku od jednoho do čtyř let mohou pociťovat závažnější příznaky alergie, když jsou vystaveny domácímu mazlíčkovi. To naznačuje, že zatímco příznaky alergie na domácí zvířata mohou být akutnější dříve v životě, expozice zvířatům může mít dlouhodobější přínos v prevenci závažnějších příznaků alergie.
Potvrzují to i další předchozí studie.
Ve studii z roku 2011 na více než 8 000 evropských dětech výzkumníci zjistili, že děti, které byly nepřetržitě vystaveny kočkám od doby, kdy jim byl jeden rok, měly o 67 procent nižší pravděpodobnost vzniku alergického astmatu než ostatní.
Další studie z roku 2018 v PLOS Jedno z více než 1 000 švédských dětí také zjistilo, že u dětí s domácími mazlíčky v dospívání kleslo riziko alergií ze 49 procent (pokud neměly žádné domácí mazlíčky) na téměř nulu (pokud měly pět nebo více domácích zvířat).
#3: Hypoalergenní psi/kočky předcházejí problémům s alergií
Verdikt: Není pravda.
Všechna plemena koček nebo psů produkují srst. Předpokládá se však, že některá plemena jsou pro alergiky lepší než jiná plemena.
Typicky jsou nejlepší plemena ta, která pouští nejméně srsti a/nebo se nejčastěji koupou. Menší psi také produkují méně slin než větší psi.
American Kennel Club doporučuje plemena, která produkují nejméně chlupů pro alergiky. Mezi tato plemena patří: 
pudli
teriéři
knírači
bišonkové
#4: Malá zvířata nevyvolávají alergie
Verdikt: Špatně.
Křečci, morčata, ptáci a další teplokrevní savci mohou také vyvolat astma a alergie u lidí s alergií na zvířecí srst. Studie z roku 2005 s názvem Clinical and Molecular Allergy zjistila, že lidé s IgE přecitlivělostí na srsti domácích zvířat měli podobné reakce jako srst od morčat.
Ptáci jsou také velkým problémem pro mnoho alergiků, protože ptáci uvolňují srst do vzduchu prostřednictvím činností, jako je čištění peří, mávání křídly a létání.
Pokud jste alergičtí na zvířata, ale přesto chcete domácího mazlíčka, zvažte zvířata bez srsti, jako jsou:
ryby
želvy
další plazi a obojživelníci
#5: Mimo domov byste neměli mít alergie na domácí mazlíčky
Verdikt: Ne nutně.
Kvůli jejich mikroskopické velikosti a zubatému tvaru se alergeny domácích mazlíčků snadno přichytí na oblečení a jiné látky a jsou přenášeny na jiná místa.
Zvířecí srst v dostatečném množství, aby způsobovala alergie, lze také nalézt na mnoha veřejných místech, jako jsou pracoviště, učebny a nemocnice.
Lidé se závažnými alergiemi se také mohou chtít vyhnout domovům rodiny a přátel, kteří mají typ domácího mazlíčka, který dráždí jejich alergie.
#6: Čističky vzduchu pomáhají při alergiích na domácí mazlíčky
Verdikt: Záleží na čističce vzduchu.
Pomoci může pouze vysoce výkonná čistička vzduchu.
Někteří alergici uvádějí, že malé, nekvalitní čističky vzduchu dělají malý nebo žádný rozdíl.
Mnoho alergiků však uvádí, že provozování vysoce účinné čističky vzduchu v kombinaci s vylepšenými metodami čištění a snížení expozice snížilo nebo úplně odstranilo jejich alergické reakce na domácí mazlíčky v jejich domovech.
O IQAIR
IQAir je švýcarská společnost zabývající se technologií kvality ovzduší, která umožňuje jednotlivcům, organizacím a komunitám dýchat čistý vzduch. Od svého založení v roce 1963 je IQAir globálním lídrem a působí ve více než 100 zemích světa.

Galerie